CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU        22 marca 2020

1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.

2. Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 16.30 i 19.00   razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową, a w niedziele o godz. 16.00  rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali.

3. We wtorek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, wierni najwyższym wartościom etycznym i nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady.

4. W najbliższą środę  25 marca celebrujemy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.  Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła.   Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę. Zainteresowani pod chórem  mogą zabrać specjalnie przygotowaną ulotkę, zawierającą potrzebne informacje i teksty do złożenia przyrzeczeń duchowej adopcji. Informacja znajduje się też na stronach internetowych. Uroczyste przystąpienie do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w naszym kościele odbędzie się w środę podczas Mszy Świętej o godz. 17.00. Osoby pragnące podjąć te zobowiązania przynoszą ze sobą świece. Tradycyjnie w uroczystość Zwiastowania Pańskiego do puszek zbierane są ofiary na Fundusz Obrony Życia.

5. Pamiętajmy tego dnia o modlitwie nie tylko za poczęte dzieci, ale również za ich matki i ojców. Prośmy, aby życie było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci, by osoby starsze czy nieuleczalnie chore mogły godnie przeżywać swoje ostatnie dni na tej ziemi, nie lękając się o to, że zostaną nagle tego życia pozbawione. Prośmy też za tych, którzy nie doświadczają bliskości drogich im osób i ulegają pokusie skracania własnego życia, a także za tych, którzy w imię źle pojętej solidarności ułatwiają innym podjęcie i realizację tak dramatycznej decyzji, jaką jest zakończenie własnego życia. Prośmy, abyśmy sami potrafili docenić dar życia, jaki otrzymaliśmy, i abyśmy potrafili tę wdzięczność okazywać i przekazywać dalej.

6. W kolejnej  Wielkanocnej Akcji Caritas są rozprowadzane świece, które mają kształt ozdobnej świecy na stół wielkanocny. Ofiary za świece to 15.00 zł i są  przeznaczone na pomoc dzieciom w  Rwandzie.

7. Z racji istniejącej pandemii odwołujemy tegoroczne rekolekcje wielkopostne. Przesunięciu ulegnie też dzień spowiedzi wielkanocnej w parafii. SPOWIEDŹ WIELKANOCNĄ PLANUJEMY:  W WIELKIM TYGODNIU: w poniedziałek 06.04. – g. 7.00 – 8.00 i  16.00 – 18.00; we wtorek 07.04. – g. 7.00 – 8.00 i 16.00 – 18.00; w środę 08.04. – g. 7.00 – 8.00 i 16.00 – 18.00.  Natomiast na filiach spowiedź będzie w Czernej - 31.03. we wtorek od g. 16.00; w Borowem – 02.04. w czwartek  o g. 16.00.

8. W minionym tygodniu na remont kościoła i spłacenie długu ofiary złożyli – Maria – 200 zł, Wanda i Adam – 500 zł, ofiarodawca 200 zł i Maria Marszał – 100 zł. Razem zebrano w minionym tygodniu – 1.000 zł. Odejmując tę  sumę od długu 59.140 zł  pozostaje do uregulowania 58.140 zł. Dziękujemy za tak życzliwe Wasze wsparcie remontu kościoła. Niech Bóg wynagrodzi Waszą ofiarność. Dla naszego bezpieczeństwa nasz kościół przeszedł dezynfekcję przez naniesienie nano-cząstek srebra, które mają właściwości antybakteryjne i wirusobójcze.

 

Ks. Proboszcz