Ogłoszenia  Intencje  - Informacje - Galeria

 

  

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO   19 maja 2024

 

 

 1. Dziś obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Zebrani na celebrowaniu Eucharystii wspominamy dar Ducha Świętego udzielony Apostołom, początki Kościoła i jego misję względem wszystkich języków i narodów. Myślimy również o darze Ducha Świętego udzielonym nam w sakramentach chrztu św. i bierzmowania i dziękujemy za to Panu Bogu.
 2. Dziś kończy się Okres Wielkanocny, ale czas przyjmowania Komunii Świętej wielkanocnej trwa do uroczystości Najświętszej Trójcy. Przepis Kościoła głosi: „Każdy wierny po przyjęciu Najświętszej Eucharystii po raz pierwszy, ma obowiązek przyjmować ją przynajmniej raz w roku.
 3. Jutro – w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego – obchodzić będziemy święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, wprowadzone do kalendarza liturgicznego w Polsce w czasie Soboru Watykańskiego II. Msze Święte w naszym kościele o godz. 8.00 i 18.00.
 4. Za tydzień w sobotę I Komunia dzieci o g. 11.00.  Myślą przewodnią tegorocznej Komunii św. będą słowa Pana Jezusa z Ewangelii św. Jana: „Kto z Was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci … kamień”.  Spowiedź św. dzieci będzie w piątek o g. 18.30. Natomiast dla rodziców i pozostałych uczestników uroczystości każdego dnia rano o g. 7.30 i wieczorem o g. 17.00.  Jak co roku rodzice i chrzestni zajmują miejsca w ławkach obok dzieci, natomiast pozostali goście w miarę wystarczającego miejsca na chórze i z tyłu kościoła. Bardzo prosimy, by w czasie liturgii zdjęcia wykonywał wyłącznie wyznaczony przez rodziców fotograf, by nie robić zamieszania w czasie liturgii.
 5. W czwartek  30 maja  przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Wyrazem naszej przynależności do Chrystusa jest nasza modlitwa i obecność podczas tych wydarzeń, ale znakiem zewnętrznym świadczącym o tej przynależności jest zadbanie o odpowiednią dekoracje swojego domu, czy balkonu, albo okna swojego mieszkania. Nie bój się w ten sposób publicznie wyznać, że Chrystus jest twoim Panem.  Procesja w Iłowej będzie przebiegać ulicami – Piaskową, Hutniczą i tu będzie PIERWSZY OŁTARZ, Okrzei, Chrobrego – tu będzie DRUGI OŁTARZ, Piaskową – tu będzie TRZECI OŁTARZ,  Poniatowskiego, Żagańską do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa i tu będzie CZWARTY OŁTARZ.  Bardzo prosimy, aby przy budowie ołtarzy zaangażowały  się osoby młodsze, czy  młode małżeństwa.  Budowanie ołtarzy nie jest sprawą tych rodzin przy posesji których planujemy postawić ołtarze, albo tych samych osób, które ciągle się angażują. Nie bójcie się wyjść z mieszkań, by dać świadectwo wiary przy budowaniu ołtarza.  Prosimy mieszkańców poszczególnych ulic o włączenie się w przygotowanie ołtarzy, czy przez złożoną ofiarę, lub osobisty udział w przygotowaniu ołtarza.
 6. I tak: PIERWSZY OŁTARZ – przy ul Hutniczej - mieszkańcy ul. Hutniczej, Żagańskiej 1-25, Kolejowej, Młyńskiej, Pułaskiego, 1–go Maja, Pl. Wolności, 3-go Maja, Blacharskiej, Konopnickiej, Klikowa, Batorego, Surzyna, Strzeleckiej, Kościuszki, Mickiewicza i Zacisze.
 7. DRUGI OŁTARZ – na wysokości ul. Chrobrego na posesji państwa Kniaziuk – mieszkańcy ul Chrobrego, Osiedla Czyżówek, wsi Czyżówek, Żeromskiego, Daliowa, Różana, Jaśminowa i Kowalic.            
 8. TRZECI OŁTARZ – przy ul. Piaskowej – na posesji państwa Zawadów mieszkańcy ul. Piaskowej, Borowskiej, Zaułku Rybackiego, Żakowa, Azaliowej, Akacjowej i Drzymały.
 9. CZWARTY OŁTARZ – przy małym kościele – mieszkańcy ul. Żagańskiej od nr 26 do końca, Poniatowskiego, Syrokomli, Sportowej, Spacerowej, Okrzei, Nadrzecznej, Ogrodowej, Pałacowej, Traugutta, Bema, Dąbrowskiego, Dolanowa i pozostałych ulic.
 10. W Boże Ciało Msza św. rozpocznie się o g. 8.00. Wtedy też będziemy przeżywać rocznicę Pierwszej Komunii św. Dla tych dzieci przeżywających rocznicę Pierwszej Komunii św., rodziców i chrzestnych spowiedź św. będzie przed uroczystością Bożego Ciała we wtorek i środę czyli 28.05 i 29.05 o g. 17.00 .
 11. W Boże Ciało na zakończenie procesji w małym kościele będzie Msza św. ok g. 10.30 dla tych, którzy z rożnych powodów nie mogli uczestniczyć we Mszy św. porannej, lub brali udział w przygotowaniu ołtarzy. Ponadto o g. 12.00 rozpoczną się Msze św. i procesje w kościołach filialnych w Borowem i Czernej. Do udziału w procesji zapraszamy wszystkich, szczególnie dzieci pierwszokomunijne i obchodzące rocznicę Pierwszej Komunii Świętej, by uczestniczyły w procesji w strojach komunijnych. Dziewczynki zapraszam do sypania kwiatów, chłopców do niesienia symboli religijnych. Symbole będą w przedsionku kościoła. Bardzo proszę, by rodzice każdemu chłopcu dali symbol do ręki i ustawili w procesji. Krótka próba sypania kwiatów dla dziewczynek będzie w środę 29 maja po Mszy św. o g. 18.45.  Bardzo proszę rodziców, by pomogli dzieciom uczestniczyć w procesji, pilnując zarazem porządku i godnego modlitewnego zachowania. Proszę też Panów ze służby papieskiej SEMPER FIDELIS  o  organizacyjną pomoc w formowaniu procesji. . Przez całą oktawę Bożego Ciała zapraszamy na nabożeństwo czerwcowe z procesją o godz. 18.00
 12. W przyszłą niedzielę – Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Tego dnia przypada Dzień Matki.
 13. Szkółka Krzewów Ozdobnych PUDEŁEK-IŁOWA jak co roku serdecznie zaprasza na Święto Kwitnących Azalii. W tym czasie ogród prezentuje się najpiękniej a nasze Centrum Ogrodnicze oferuje szeroką gamę roślin. W weekendy można miło spędzić czas w ogrodzie wraz z rodziną czy przyjaciółmi.
 14. Bardzo dziękujemy - kochanym parafianom za wykonane prace porządkowe przy małym kościele, a także za fachowe umocowanie rzeźby przy głównym wejściu na cmentarz
 15. W minionym tygodniu na remont kościoła parafialnego  ofiary złożyli: Maria i Wiktor – 200 zł. W minionym tygodniu zebraliśmy 200 zł. Doliczając tę kwotę do 7.750 zł. mamy bilans dodatni w wysokości 7.950 zł. Niech dobry Bóg swoim błogosławieństwem wynagradza Waszą hojność. Bóg zapłać. Zebrane ofiary przeznaczymy na renowacje posadzki marmurowej w prezbiterium i zakrystii, a także w kościele. Tego rodzaju prace nie są tanie, bo m2 to koszt rzędu – 150 – 180 zł.

 

    

 

 

 

 

                              

 *************************************************************

 

 

 

 

 

 

                INTENCJE       MSZALNE 

                                                      

 

                                       M A J  2024  

 

DATA

GODZINA

INTENCJA

 

03.05.2024 –

Piątek

 

 

         10.00

N.M.P Królowej Polski

 

          Śp. Paweł, Zdzisław Czepita oraz Daria

                         i Marek. 

 

05.05.2024 –

Niedziela

 

 

         10.00

 

 

          O Boże błogosławieństwo, opiekę

                 Aniołów Stróżów, dary Ducha

                 Świętego dla Pawła z okazji urodzin.

 

 

07.05.2024 –

Wtorek

 

 

         17.00

 

 

             O Boże błogosławieństwo, opiekę M.B,

                    zdrowie, dla Stanisławy Grycz.

 

 

12.05.2024 –

Niedziela

 

 

         10.00

 

 

             Śp. Weronika, Romuald, Bogdan,

                         Władysław, Włodzimierz.

 

14.05.2024 –

Wtorek

 

         17.00

 

             Śp. Józef (dziadek). Intencja od wnuczki

                                                                  Iwony.

 

 

19.05.2024 –

Niedziela

 

         10.00

 

 

           Śp. Stefania i Franciszek Gołębiowscy.

 

 

21.05.2024 –

Wtorek

 

 

         17.00

 

 

           Śp. Ludwik Ziobro w 12 rocznicę

                       śmierci.

 

 

26.05.2024 –

Niedziela

 

         10.00

 

 

           Śp. Katarzyna i Antonii Delostowie oraz

                     synowie: Stanisław, Fabian, Józef.  

                

 

28.05.2024 –

Wtorek

 

 

         17.00

 

 

             Śp. Otylia Nowrocka w 10 rocznicę

                            śmierci oraz zmarli z rodziny.  

 

30.05.2024 –

Czwartek

 

         12.00

Boże Ciało

 

           Śp. Stanisław Wołczek w rocznicę

                      śmierci.  

                

 

 

*******************************************************

 

  Porządek nabożeństw w Czernej:

         Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia N.M.P

 – odpust  8 grudnia

 

M S Z A    Ś W I Ę T A

                                                                                                     

Niedziela       godzina     10 00

Wtorek          godzina     17 00  (z wyjątkiem  okresu ferii i wakacji)

                                    ( po zmianie czasu na zimowy: godzina 16 00 )

Pasterka        godzina   2000

Rezurekcja   godzina    9‎00  ‎

Boże Ciało    godzina    1200

 

*******************************************************

 

N A B O Ż E Ń S T W A

                                                                   

Gorzkie Żale   w niedziele W.P po mszy świętej.

Majowe          wtorek i  w  niedziele po mszy świętej 

Różaniec         codziennie o godzinie  1700     ( w niedziela: godzina  930 )

Wypominki     w listopadzie po mszy świętej.

 

***************************************

 

 

PARAFIA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

W IŁOWEJ

Kościół Filialny  Niepokalanego Poczęcia N.M.P

w Czernej

Kancelaria Parafialna w Iłowej  przyjmuje interesantów:

   Wtorek  po Mszy Św. wieczornej

Sobota  po Mszy Św. porannej

W święta kancelaria nieczynna. 

Podczas wizyty duszpasterskiej czynna po wcześniejszym zgłoszeniu.

Tel. 68-377-48-72 ( Parafia)    Opiekun Kościoła: Ks. Mariusz Rogala CM  tel. 505-024-755

Konto Bankowe Parafii:  3896580006000015600001

W sprawach pogrzebowych: przed lub po mszy świętej lub telefonicznie

 

 

***************************************************************************

Czerna

      Kościół filialny Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Iłowej

 Czerna - wieś w gminie Iłowa. Stara osada puszczańska, wzmiankowana w 1474 r. jako Zschersdorf. W XV-XVI w. była lennem Kittlitzów i Kottwitzów, po czym przeszła w bezpośrednie władanie książąt żagańskich. Z 1482 r. pochodzi wzmianka o kuźnicy żelaza. W 1772 r. wybudowano tutaj wielki piec. W 1786 r. miejscowy zakład hutniczy zatrudniał 45 osób, a 1/3 miejscowej produkcji żelaza eksportowana była do Polski (po 1945 r. miejscową hutę rozebrano). Pałac w Czernej wybudowany został w 1899 r. z inicjatywy Fryderyka Gloecknera, właściciela huty żelaza i odlewni. Obiekt przebudowano w 1907 i 1930 r. W sąsiedztwie pałacu jest  zabytkowy park.

   

 

PAŁAC

Zespół pałacowy zlokalizowany jest na wschód od wsi Czerna i oddzielony od niej lasem. Założenie tworzą dwa odrębne zespoły kompozycyjne, do których prowadzą dwie drogi. Pałac z parkiem ulokowane są na północy, bliżej wsi. Park od strony północnej i zachodniej łączy się z lasem. Położne na południu podwórze gospodarcze, zabudowane budyn­kami gospodarczymi i mieszkalnymi, nie ma charakteru folwarku. Prawdopodobnie było ono zapleczem dla rezydencji. Pierwszymi znanymi właścicielami Czernej był ród von Kottwitzów, władający miejscowością w latach 1474 -1538. Po śmierci Christophera von Kottwitz (w 1538 roku), wieś została włączona do księstwa żagańskiego.

W 1601 roku Czerna przeszła we władanie miasta Żagań, a od 1628 roku należała do Albrechta Wallensteina, by w 1638 roku wrócić po­nownie pod zarząd miasta. Ostatecznie – od 1651 roku lub 1670 roku do 1945 roku Czerna została włączona do żagańskich dóbr książęcych.

Tak zwany dwór leśny, położony na wschód od wsi, został wydzielony w 1552 roku i został wówczas własnością Puckela, następnie, od 1565 roku do 1601 roku Freinherra von Promnitz. W tym samym czasie czynsze z młyna i kuźni – położonych na terenie wsi pobierali kolejno przedstawiciele rodów: von Kottwitz (do 1538 roku), von Oppel (1538 - 1560), von Pirser (1574), von Jarnitz (1585 - 1588) i von Racwitz (1589 - 1592). Z informacji źródłowych wynika, że w 1660 roku we wsi nie było folwarku ani siedziby szlacheckiej.
Obecny, pałac został wybudowany z inicjatywy braci Gloeckner, właścicieli huty szkła w Czernej, na początku XX wieku, co potwierdza chorągiewka umieszczona na dachu budynku z napisem „E. P. 1906”. Możliwe, że rezydencja została wzniesiona na miejscu dawnego dworu leśnego, być może z wykorzystaniem jego fundamentów. Równo­cześnie z budową pałacu założono niewielki park, zapewne komponowany z wykorzystaniem wcześniejszych nasadzeń. Pałac został wzniesiony na planie litery „L”, z elewacją frontową zwróconą na południe. Zachodnie skrzydło zaplanowane zostało jako dwutraktowe, z klatką schodową umiesz­czoną w trakcie wschodnim, natomiast południowe jako jednotraktowe, przy czym całą jego przestrzeń wypełnia obszerna sala reprezentacyjna, z prostokątnym narożnym anek­sem w północnowschodnim narożu, stanowiącym przyziemie wieży. Przy wschodniej elewacji skrzydła południowego umieszczony został otwarty ganek arkadowy z werandą, pod­kreślony eliptycznym ryzalitem i poprzedzony schodami. Dwukondygnacyjny budynek nakryty został wysokim dachem czterospadowym nad skrzydłem zachodnim połączonym z dachem dwuspadowym nad skrzydłem południowym. Trzykondygnacyjną wieżę narożną nakrywa zaś stromy dach czterospadowy. Do tak ukształtowanej budowli, w latach 30. XX wieku dostawiono parterowe skrzydło północne, aneks klatki schodowej, a wąską przestrzeń pomiędzy skrzydłem południowym i nowopowstałym, północnym, wypełniono wą­skim korytarzem. Nowe elementy nakryto dachami płaskimi. W efekcie powstał budynek o asymetrycznej kompozycji i mocno urozmaiconej bryle, złożonej z kilku zestawionych ze sobą segmentów. Elewacje rozczłonowane zostały ryzalitami, zwieńczonymi facjatami, zamkniętymi trójkątnymi i wklęsło wypukłymi szczytami, oraz aneksami zróżnicowanymi w kształcie i wielkości.

Wszystkie elewacje pałacu są tynkowane, artykułowane wyładowanymi gzymsami działowymi i koronującym, z boniowanymi listwami w narożach. Otwory okienne, o zróżnicowanym kształcie i wielkości, ujęte są w profilowane opaski, niektóre zwieńczone naczółkami falistymi.

Ponadto, elewację zdobią uskrzydlone główki putt, mo­tywy roślinne, stylizowane woluty i muszle oraz dekoracja płycinowa.
W okresie powojennym w pałacu mieścił się ośrodek wczasowo kolonijny Żagańskich Zakładów Przemysłu Włókienniczego. W latach 80. XX wieku swoją siedzibę miał tu Zakład Produkcyjny Zjednoczenia Przemysłowego Libella. Wtedy też przeprowadzono kapitalny remont zabytku. Obecnie, pałac znajduje się w rękach prywatnych. Nieużytkowany, nie­remontowany, popada w ruinę. W 2005 roku w pałacu wybuchł pożar. Obecnie budynek znajduje się w stanie ruiny.

 

KOŚCIÓŁ

Miejscowa społeczność z  zagospodarowań prywatnych ofiarowała miejsce oraz budynek ( stodoła) na potrzeby kultu Bożego. W miarę upływu lat został Kościół rozbudowany aż do stanu dzisiejszego. Mieszkańcy a jest ich około 300 gromadzą się na mszy świętej, nabożeństwach okolicznościowych, dbają o swoją świątynię otaczający teren.

 

 

 

GALERIA

 

Boże Narodzenie 2017 r.

 

>> Boże Narodzenie 2017 - film <<

 

Wielki Post 2018

 

Wielkanoc 2018

 

Boże Ciało 2018

 

 

 

 

Zaduszki 2018

 

 

 Adwent 2018

 

 

Boże Narodzenie 2018

 >> Boże Narodzenie 2018 - film <<

 

 

Przygotowanie do misji - maj 2019 (ogrodzenie, nowy krzyż misyjny)

 

 Zaduszki 2019

Adwent 2019

 

Boże Narodzenie 2019

 

Wielki Post 2020

 

Wielkanoc 2020

 

 

 Rokitno 2020 - USTANOWIENIE POSŁUGI LEKTORA PRZEZ ORDYNARIUSZA

 

 

Adwent 2020

 

 

Boże Narodzenie 2020

 

 

 

Wielki Post 2021

 

 

Ustanowienie posługi ministranta

                   

 

 

 

 

Wielkanoc 2021

 

 

Rozgrywki Służby Liturgicznej

 

 

Boże Ciało 2021

 

 

Remont dachu 2021

 

 

 

 

Zaduszki 2021

 

 

Adwent 2021

 

 

 

 Wielki Post 2022

 

Wielkanoc 2022 r. 

 

 

Zaduszki 2022

 

Boże Narodzenie  2022

 

 Wielkanoc 2023

 

 

Ślub 2023

 

 

Przyjęcie do posługi ministranta

 

 

Zaduszki 2023

 

Adwent 2023

 

 

Boże Narodzenie 2023

 

Wielki Post 2024 r. 

 

Wielkanoc 2024 r.