Ogłoszenia  Intencje  - Informacje - Galeria

 

  


 

 

DWUDZIESTA PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                     19 września 2021

 

1. Jezus nie przeminął wraz ze swoją epoką. Zmartwychwstały żyje również w naszych czasach. Jego zbawczą moc otrzymujemy w sakramentach, w słowie Bożym, w liturgii. Możemy uczyć się odkrywać to na co dzień. Czasami potrzebujemy trochę czasu i musimy włożyć pewien wysiłek, żeby usłyszeć i poznać Chrystusa. Trzeba czasu i wysiłku, by z osoby towarzyszącej, obserwującej Go stać się Jego uczniem. Dziś Dzień Środków Społecznego Przekazu. Módlmy się za tych, którzy są odpowiedzialni za przekaz prawdy i faktów.

 

2. Za tydzień w  poniedziałek  27 września przypada liturgiczne wspomnienie św. Wincentego a Paulo – założyciela Zgromadzenia Księży Misjonarzy – Lazarystów i Sióstr Miłosierdzia – Szarytek, oraz wielu Stowarzyszeń Charytatywnych, Patrona Dzieł Miłosierdzia.Ks. Proboszcz 25 kwietnia tego roku przeżywał rocznicę 40 – lecia święceń kapłańskich. Z racji pandemii przeżywanie tej rocznicy było niemożliwe. Dlatego tę uroczystość zaplanowaliśmy na niedziele 26 września o g. 11.00  w przeddzień Uroczystości św. Wincentego a Paulo. Będzie to też okazja, by wspólnie modlić się w intencji ks. Proboszcza o potrzebne łaski i Boże błogosławieństwo na dalsze lata kapłaństwa. W naszej wspólnocie parafialnej ten dzień obchodzimy bardziej uroczyście z racji pracy kapłanów Zgromadzenia Księży Misjonarzy, a także istnienia Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, Apostolatu Maryjnego, Stowarzyszenia Młodzieży Maryjnej. Pandemia bardzo utrudniała działalność Stowarzyszenia. Niemniej  dzięki działalności Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo była możliwość pożyczenia sprzętu medycznego: łóżek, balkoników, wózków inwalidzkich itp. Zapotrzebowanie na ten sprzęt jest bardzo duże. Parafia od wielu lat służy pomocą wypożyczając  sprzęt. Stowarzyszenie indywidualnie wspiera osoby, czy rodziny będące w potrzebie na miarę możliwości. Do tej działalności na pewno są potrzebne dobre serca i ręce, ale nie ukrywajmy fundusz finansowy. Raz do roku z racji Patrona Dzieł Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo - Stowarzyszenie Miłosierdzia działające charytatywnie na terenie parafii, zbiera ofiary przed kościołem do puszek, by w razie potrzeby kierować tę pomoc potrzebującym. Stowarzyszenie nie ma żadnego finansowania od instytucji jedynie to co otrzyma od dobrych serc na działalność charytatywną.  Mówimy tu o biedzie osób, niejednokrotnie samotnych, którzy uczciwie wszystko opłacają z renty, czy emerytury, a nie starcza im na opał, lekarstwa, a nawet i coś do chleba, bo nie mieszczą się w widełkach finansowych umożliwiających wsparcie od instytucji pomocowych. Pomyśl, czy nie ma kogoś takiego za ścianą Twojego mieszkania, cichego i skromnego, który nie poprosi o nic, bo ma swoją godność. Cierpi biedę. I to są ci biedni, którzy potrzebują naszej pomocy. Wszelkie sprawy związane z działalnością Stowarzyszenia są załatwienia przez Panie dyżurujące w każdy wtorek w Bibliotece na plebani w godz. od 16.00 – 17.30. Jak w inne lata, tak i w tym roku Panie pomagały w wypełnianiu PIT-ów osobom starszym i schorowanym. Tak więc za tydzień proszę Was o wsparcie tej działalności charytatywnej na terenie naszej parafii.

 

3. W środę mszą świętą o g. 18.00 rozpocznie się spotkanie dla Rodziców i ich dzieci z klas VII, którzy w tym roku rozpoczynają  swoje przygotowanie do sakramentu  bierzmowania.

 

4. W sobotę odbędzie się IX Pielgrzymka Mężczyzn do kolebki chrześcijaństwa i Polskości w Międzyrzeczu.  Początek spotkania w Międzyrzeczu o g. 9.30  Pod chórem można zabrać broszury ze szczegółowymi informacjami.

 

5.W minionym tygodniu na remont kościoła parafialnego  i spłacenie długu ofiary złożyli: OFIARODAWCY - 200 ZŁ, RYSZARD I GENOWEFA MADEJ - 100 ZŁ, IRENA LEWICKA - 100 ZŁ, OFIARODAWCA -  200 ZŁ, OFIARODAWCY - 200 ZŁ.  W minionym tygodniu zebrano – 800 zł.   Odejmując tę sumę od długu 46.580 zł, pozostaje do uregulowania  45.780 zł.     Dziękuję za dotychczasowe Wasze wsparcie remontu. Niech dobry Bóg wynagradza  swoim błogosławieństwem  Waszą hojność.  Dzięki waszemu wsparciu i pomocy osobistej nasza świątynia i jej otoczenie coraz bardziej zachwycają. Niech Bóg wynagrodzi wam, drodzy, waszą hojności i otwartość oraz gotowość do pomocy.

 

6. Prasę katolicką można nabyć w przedsionku, Jest   NIEDZIELA, GOŚĆ NIEDZIELNY.

 

7.  We wtorek zapraszamy na mszę świętą w naszej świątyni o g. 17.00. W tym miesiącu rozpoczniemy remont dachu świątyni. To wspólne dzieło wszystkich mieszkańców. Pełen koszt będziemy wiedzieć po odkryciu dachu. Ofiary na remont można składać u Rady Parafialnej lub na konto parafii z dopiskiem: „Dach Czerna” Kartki z numerem konta są na stoliku w przedsionku. Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

 

7. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: + Wiesław Prochera, + Jerzy Andrzejczak

 

 

 

 

 *************************************************************

 

 

 

 

 

 

INTENCJE        MSZALNE

           W R Z E S I E Ń   2021

 

 

 

DATA

GODZINA

INTENCJA

 

05.09.2021 –

Niedziela

 

 

10.00

 

 

     O Boże błogosławieństwo, opiekę Matki

         Bożej dla budowniczych i ofiarodawców

         ołtarzy Bożego Ciała.   

 

07.09.2021 –

   Wtorek

 

17.00

 

 

     Śp. Jerzy Jarosz. Intencja od dzieci

           Martyny i Mateusza.   

 

12.09.2021 –

   Niedziela

 

        10.00

 

 

       Śp. Roman Skibiński w 2 rocznicę śmierci.   

 

14.09.2021 –

Wtorek

 

 

         17.00

 

 

        Śp. Ewa Ostrowska. Intencja od

              Krzysztofa Krzysztofiak.   

 

19.09.2021 –

Niedziela

 

 

         10.00

 

 

        Śp. Ewa Ostrowska. Intencja od  Jacka

              z gór z rodziną.  

 

21.09.2021 –

Wtorek

 

 

         17.00

 

 

        W intencji Aleksandry.   

 

26.09.2021 –

Niedziela

 

 

         10.00

 

 

        Śp. Eugeniusz, Janina Skibińscy.

 

21.09.2021 –

Wtorek

 

 

         17.00

 

 

        W intencji Anety, Mirosława i ich dzieci.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*******************************************************

 

 

 

 

 

 

 

                              Porządek nabożeństw w Czernej:

         Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia N.M.P

 – odpust  8 grudnia

 

M S Z A    Ś W I Ę T A

                                                                                                     

Niedziela       godzina     10 00

Wtorek          godzina     17 00  (z wyjątkiem  okresu ferii i wakacji)

                                    ( po zmianie czasu na zimowy: godzina 16 00 )

Pasterka        godzina   2100 

Rezurekcja   godzina    900  

Boże Ciało    godzina    1200

*******************************************************

N A B O Ż E Ń S T W A

                                                                   

Gorzkie Żale   w niedziele W.P po mszy świętej.

Majowe          od poniedziałku do soboty: godzina  17 00

                           ( w niedziele po mszy świętej )

Różaniec         od poniedziałku do soboty: godzina  17 00

                         ( w niedziele: godzina  930 )

Wypominki     w listopadzie po mszy świętej.

***************************************

PARAFIA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

W IŁOWEJ

Kościół Filialny  Niepokalanego Poczęcia N.M.P

w Czernej

Kancelaria Parafialna w Iłowej  przyjmuje interesantów:

   Wtorek  po Mszy Św. wieczornej

Sobota  po Mszy Św. porannej

W święta kancelaria nieczynna. 

Podczas wizyty duszpasterskiej czynna po wcześniejszym zgłoszeniu.

Tel. 68-377-48-72 ( Parafia)    Opiekun Kościoła: Ks. Mariusz Rogala CM  tel. 505-024-755

Konto Bankowe Parafii:  3896580006000015600001

W sprawach pogrzebowych: przed lub po mszy świętej lub telefonicznie

***************************************************************************

Czerna

      Kościół filialny Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Iłowej

 Czerna - wieś w gminie Iłowa. Stara osada puszczańska, wzmiankowana w 1474 r. jako Zschersdorf. W XV-XVI w. była lennem Kittlitzów i Kottwitzów, po czym przeszła w bezpośrednie władanie książąt żagańskich. Z 1482 r. pochodzi wzmianka o kuźnicy żelaza. W 1772 r. wybudowano tutaj wielki piec. W 1786 r. miejscowy zakład hutniczy zatrudniał 45 osób, a 1/3 miejscowej produkcji żelaza eksportowana była do Polski (po 1945 r. miejscową hutę rozebrano). Pałac w Czernej wybudowany został w 1899 r. z inicjatywy Fryderyka Gloecknera, właściciela huty żelaza i odlewni. Obiekt przebudowano w 1907 i 1930 r. W sąsiedztwie pałacu jest  zabytkowy park.

   

 

PAŁAC

Zespół pałacowy zlokalizowany jest na wschód od wsi Czerna i oddzielony od niej lasem. Założenie tworzą dwa odrębne zespoły kompozycyjne, do których prowadzą dwie drogi. Pałac z parkiem ulokowane są na północy, bliżej wsi. Park od strony północnej i zachodniej łączy się z lasem. Położne na południu podwórze gospodarcze, zabudowane budyn­kami gospodarczymi i mieszkalnymi, nie ma charakteru folwarku. Prawdopodobnie było ono zapleczem dla rezydencji. Pierwszymi znanymi właścicielami Czernej był ród von Kottwitzów, władający miejscowością w latach 1474 -1538. Po śmierci Christophera von Kottwitz (w 1538 roku), wieś została włączona do księstwa żagańskiego.

W 1601 roku Czerna przeszła we władanie miasta Żagań, a od 1628 roku należała do Albrechta Wallensteina, by w 1638 roku wrócić po­nownie pod zarząd miasta. Ostatecznie – od 1651 roku lub 1670 roku do 1945 roku Czerna została włączona do żagańskich dóbr książęcych.

Tak zwany dwór leśny, położony na wschód od wsi, został wydzielony w 1552 roku i został wówczas własnością Puckela, następnie, od 1565 roku do 1601 roku Freinherra von Promnitz. W tym samym czasie czynsze z młyna i kuźni – położonych na terenie wsi pobierali kolejno przedstawiciele rodów: von Kottwitz (do 1538 roku), von Oppel (1538 - 1560), von Pirser (1574), von Jarnitz (1585 - 1588) i von Racwitz (1589 - 1592). Z informacji źródłowych wynika, że w 1660 roku we wsi nie było folwarku ani siedziby szlacheckiej.
Obecny, pałac został wybudowany z inicjatywy braci Gloeckner, właścicieli huty szkła w Czernej, na początku XX wieku, co potwierdza chorągiewka umieszczona na dachu budynku z napisem „E. P. 1906”. Możliwe, że rezydencja została wzniesiona na miejscu dawnego dworu leśnego, być może z wykorzystaniem jego fundamentów. Równo­cześnie z budową pałacu założono niewielki park, zapewne komponowany z wykorzystaniem wcześniejszych nasadzeń. Pałac został wzniesiony na planie litery „L”, z elewacją frontową zwróconą na południe. Zachodnie skrzydło zaplanowane zostało jako dwutraktowe, z klatką schodową umiesz­czoną w trakcie wschodnim, natomiast południowe jako jednotraktowe, przy czym całą jego przestrzeń wypełnia obszerna sala reprezentacyjna, z prostokątnym narożnym anek­sem w północnowschodnim narożu, stanowiącym przyziemie wieży. Przy wschodniej elewacji skrzydła południowego umieszczony został otwarty ganek arkadowy z werandą, pod­kreślony eliptycznym ryzalitem i poprzedzony schodami. Dwukondygnacyjny budynek nakryty został wysokim dachem czterospadowym nad skrzydłem zachodnim połączonym z dachem dwuspadowym nad skrzydłem południowym. Trzykondygnacyjną wieżę narożną nakrywa zaś stromy dach czterospadowy. Do tak ukształtowanej budowli, w latach 30. XX wieku dostawiono parterowe skrzydło północne, aneks klatki schodowej, a wąską przestrzeń pomiędzy skrzydłem południowym i nowopowstałym, północnym, wypełniono wą­skim korytarzem. Nowe elementy nakryto dachami płaskimi. W efekcie powstał budynek o asymetrycznej kompozycji i mocno urozmaiconej bryle, złożonej z kilku zestawionych ze sobą segmentów. Elewacje rozczłonowane zostały ryzalitami, zwieńczonymi facjatami, zamkniętymi trójkątnymi i wklęsło wypukłymi szczytami, oraz aneksami zróżnicowanymi w kształcie i wielkości.

Wszystkie elewacje pałacu są tynkowane, artykułowane wyładowanymi gzymsami działowymi i koronującym, z boniowanymi listwami w narożach. Otwory okienne, o zróżnicowanym kształcie i wielkości, ujęte są w profilowane opaski, niektóre zwieńczone naczółkami falistymi.

Ponadto, elewację zdobią uskrzydlone główki putt, mo­tywy roślinne, stylizowane woluty i muszle oraz dekoracja płycinowa.
W okresie powojennym w pałacu mieścił się ośrodek wczasowo kolonijny Żagańskich Zakładów Przemysłu Włókienniczego. W latach 80. XX wieku swoją siedzibę miał tu Zakład Produkcyjny Zjednoczenia Przemysłowego Libella. Wtedy też przeprowadzono kapitalny remont zabytku. Obecnie, pałac znajduje się w rękach prywatnych. Nieużytkowany, nie­remontowany, popada w ruinę. W 2005 roku w pałacu wybuchł pożar. Obecnie budynek znajduje się w stanie ruiny.

 

KOŚCIÓŁ

Miejscowa społeczność z  zagospodarowań prywatnych ofiarowała miejsce oraz budynek ( stodoła) na potrzeby kultu Bożego. W miarę upływu lat został Kościół rozbudowany aż do stanu dzisiejszego. Mieszkańcy a jest ich około 300 gromadzą się na mszy świętej, nabożeństwach okolicznościowych, dbają o swoją świątynię otaczający teren.

 

 

 

GALERIA

 

Boże Narodzenie 2017 r.

 

>> Boże Narodzenie 2017 - film <<

 

Wielki Post 2018

 

Wielkanoc 2018

 

Boże Ciało 2018

 

 

 

 

Zaduszki 2018

 

 

 Adwent 2018

 

 

Boże Narodzenie 2018

 >> Boże Narodzenie 2018 - film <<

 

 

Przygotowanie do misji - maj 2019 (ogrodzenie, nowy krzyż misyjny)

 

 Zaduszki 2019

Adwent 2019

 

Boże Narodzenie 2019

 

Wielki Post 2020

 

Wielkanoc 2020

 

 

 Rokitno 2020 - USTANOWIENIE POSŁUGI LEKTORA PRZEZ ORDYNARIUSZA

 

 

Adwent 2020

 

 

Boże Narodzenie 2020

 

 

 

Wielki Post 2021

 

 

Ustanowienie posługi ministranta

                   

 

 

 

 

Wielkanoc 2021

 

 

Rozgrywki Służby Liturgicznej

 

Boże Ciało 2021