DWUDZIESTA DZIEWIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 22 października 2017

1. Dzisiejsza niedziela w całym Kościele poświęcona jest sprawie misji. Rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Modlimy się w intencji misji i misjonarzy zakonnych i świeckich. Światowy Dzień Misyjny uświadamia nam też, jak bardzo Kościół jest różnorodny, różnobarwny, a przez to rzeczywiście powszechny. To mozaika kultur, ras, języków i zwyczajów dotknięta światłem Ewangelii. Wielkie dzieło misyjne wspieramy na różne sposoby, dzisiaj także składając ofiary na tacę, na Papieskie Dzieła Misyjne.

2. Każdy chrześcijanin na mocy sakramentu chrztu powołany jest do bezpośredniego zaangażowania się na rzecz głoszenia Ewangelii, a tym samym przyczyniania się do tego, aby społeczeństwo coraz bardziej kierowało się nauką głoszoną przez Jezusa Chrystusa. Może właśnie te trudne sprawy powinniśmy powierzyć Maryi i omodlić je na różańcu. Zapraszamy do tej modlitwy w naszym kościele codziennie o g. 17.30.

3. Apostolat Maryjny 27 października w piątek ma spotkanie modlitewne o g.16.30, a następnie spotyka się na różańcu i Mszy św.

4. W przyszłą sobotę, 28 października, w liturgii czcimy św. Apostołów Szymona i Judę Tadeusza. Zapatrzeni w ich świadectwo będziemy prosić Pana Boga o taką samą silną wiarę. Na chrzcie świętym prawdziwie staliśmy się dziećmi Bożymi. Zatem nieustannie powinniśmy kroczyć z Panem Jezusem, całkowicie oddać Mu siebie, stosownie do obranego stanu i życiowej drogi. Święty Juda Tadeusz uważany jest za patrona spraw beznadziejnych, wzywamy go w szczególnych potrzebach. W wielu kościołach w Polsce raz w tygodniu odbywają się specjalne nabożeństwa ku jego czci, połączone z odczytaniem próśb i podziękowań. Może warto powierzyć mu swoje problemy nie tylko w dniu jego liturgicznego wspomnienia. Zapraszamy na Mszę Świętą imieninową Ks. Proboszcza w Niedzielę  o g. 11.00

5. W przyszłą niedzielę w kalendarzu liturgicznym przypada uroczysta rocznica poświęcenia własnego kościoła dla wszystkich świątyń, poza katedrami, których data poświęcenia nie jest znana.

6. W związku z apelem  Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z trzęsieniem ziemi w Meksyku w przyszłą niedzielę  odbędzie się zbiórka do puszek z przeznaczeniem na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Meksyku.

7. Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu Msze św. w naszym kościele o g. 7.30 i 9.00 natomiast na cmentarzu – o g. 12.00 różaniec za zmarłych i procesja, a o g. 13.00 Msza św.

8. Za tydzień w niedzielę zmiana czasu. Przesuwamy zegarki o godzinę do przodu, tym samym nabożeństwa różańcowe  będą o g. 16.30,  a Msze św. wieczorne o g. 17.00.

9. Ponad 90% aborcji w polskich szpitalach to zabijanie dzieci podejrzewanych o chorobę lub upośledzenie. Zamiast pomagać – zabija się je w okrutny sposób. Nawet  wówczas, gdy niewinne dziecko przeżywa nieudaną aborcję, nie udziela się mu pomocy. Możemy powstrzymać to okrucieństwo.  Za tydzień pod chórem przed Mszą św. lub po Mszy św. odbędzie się zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, który ma na celu zatrzymanie zabijania chorych nienarodzonych dzieci. Podpisać się pod nim  może każdy, kto ukończył 18 rok życia. Potrzebny jest numer PESEL.

10. Jak informowaliśmy: powstały nowe projekty budowlane potrzebne do uzyskania zgody konserwatorskiej  - badania struktury tynku, jego właściwości - elewacji kościoła jak i remontu drzwi, schodów itd. Koszt  projektów to 22 000 zł. W minionym tygodniku ofiary złożyli: Elżbieta – 100 zł, Janina i Józef – 600 zł, Irena Lewicka 100 zł, ofiarodawcy – 100 zł, Franciszka – 100 zł, ofiarodawca - 50 zł. W sumie zebraliśmy -  1.050 zł. Odejmując tę sumę od długu -    16.830 zł, pozostaje do spłacenia – 15.780 zł. Bóg zapłać za tę pomoc.

11. Pod chórem na stoliku znajdują się kartki na wypisanie wypominek. Wypominki prosimy przynosić do zakrystii. Ofiary złożone z tej okazji przeznaczone są na remont kościoła.

12. W zakrystii są do nabycia cegiełki na odbudowę katedry gorzowskiej. Cegiełki są w 5 nominałach: 10, 20, 50, 100 i 200 zł. Zachęcamy do ofiarności na rzecz odbudowy katedry gorzowskiej.

13. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej - jest „Gość Niedzielny ”, tygodnik: NIEDZIELA.

14. Ostatnio z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: + Wiktoria Broś, +Andrzej Staszewski,+ Zygmunt Datta.   Prośmy dla nich o dar miłosierdzia i życia wiecznego.

 

Ks. Proboszcz

 

 

 

 

Warszawa, dnia 22 września 2017 roku

 

APEL

PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

DO WIERNYCH KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO W POLSCE

W ZWIĄZKU Z TRZĘSIENIEM ZIEMI W MEKSYKU

 

 

 

Od kilku dni napływają do nas zatrważające informacje z Meksyku, o tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi, w którym życie straciły setki osób, a tysiące zostały pozbawione swojego dobytku i środków do życia. Z prośbą o pomoc Kościoła w Polsce, zwróciła się do nas Konferencja Episkopatu Meksyku. Ludzkie dramaty, których świadkami byliśmy niejednokrotnie pokazują, że Polacy mają dobre i otwarte serca. Dlatego i dziś zwracam się z apelem do wszystkich wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o pomoc dla ofiar kataklizmu. Chcemy to uczynić zarówno w wymiarze duchowym jak i materialnym, organizując Dzień Pomocy Ofiarom Trzęsienia Ziemi w Meksyku –„Kościół w Polsce dla Meksyku”. Proszę o modlitwę podczas Mszy Świętych we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce. Proszę o modlitwę w rodzinach oraz domach zakonnych. Proszę o modlitwę prywatną i wspólnotową podczas październikowych nabożeństw różańcowych.

   Pomoc materialną możemy z kolei przekazywać za pośrednictwem Caritas Polska, wysyłając sms z hasłem MEKSYK pod numer 72052 ,włączając się w organizowane w przed kościołami zbiórki ofiar, bądź dokonując bezpośrednich wpłat na konto Caritas Polska lub Caritas diecezjalnych – z dopiskiem MEKSYK. Jednocześnie, jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim Polakom za dotychczas hojnie okazywane wsparcie.

Licząc na zrozumienie, pomoc i zaangażowanie, z serca błogosławię,

 

 

  Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)