DWUDZIESTA PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                     19 września 2021

1. Jezus nie przeminął wraz ze swoją epoką. Zmartwychwstały żyje również w naszych czasach. Jego zbawczą moc otrzymujemy w sakramentach, w słowie Bożym, w liturgii. Możemy uczyć się odkrywać to na co dzień. Czasami potrzebujemy trochę czasu i musimy włożyć pewien wysiłek, żeby usłyszeć i poznać Chrystusa. Trzeba czasu i wysiłku, by z osoby towarzyszącej, obserwującej Go stać się Jego uczniem. Dziś Dzień Środków Społecznego Przekazu. Módlmy się za tych, którzy są odpowiedzialni za przekaz prawdy i faktów.

2. Za tydzień w  poniedziałek  27 września przypada liturgiczne wspomnienie św. Wincentego a Paulo – założyciela Zgromadzenia Księży Misjonarzy – Lazarystów i Sióstr Miłosierdzia – Szarytek, oraz wielu Stowarzyszeń Charytatywnych, Patrona Dzieł Miłosierdzia.Ks. Proboszcz 25 kwietnia tego roku przeżywał rocznicę 40 – lecia święceń kapłańskich. Z racji pandemii przeżywanie tej rocznicy było niemożliwe. Dlatego tę uroczystość zaplanowaliśmy na niedziele 26 września o g. 11.00  w przeddzień Uroczystości św. Wincentego a Paulo. Będzie to też okazja, by wspólnie modlić się w intencji ks. Proboszcza o potrzebne łaski i Boże błogosławieństwo na dalsze lata kapłaństwa. W naszej wspólnocie parafialnej ten dzień obchodzimy bardziej uroczyście z racji pracy kapłanów Zgromadzenia Księży Misjonarzy, a także istnienia Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, Apostolatu Maryjnego, Stowarzyszenia Młodzieży Maryjnej. Pandemia bardzo utrudniała działalność Stowarzyszenia. Niemniej  dzięki działalności Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo była możliwość pożyczenia sprzętu medycznego: łóżek, balkoników, wózków inwalidzkich itp. Zapotrzebowanie na ten sprzęt jest bardzo duże. Parafia od wielu lat służy pomocą wypożyczając  sprzęt. Stowarzyszenie indywidualnie wspiera osoby, czy rodziny będące w potrzebie na miarę możliwości. Do tej działalności na pewno są potrzebne dobre serca i ręce, ale nie ukrywajmy fundusz finansowy. Raz do roku z racji Patrona Dzieł Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo - Stowarzyszenie Miłosierdzia działające charytatywnie na terenie parafii, zbiera ofiary przed kościołem do puszek, by w razie potrzeby kierować tę pomoc potrzebującym. Stowarzyszenie nie ma żadnego finansowania od instytucji jedynie to co otrzyma od dobrych serc na działalność charytatywną.  Mówimy tu o biedzie osób, niejednokrotnie samotnych, którzy uczciwie wszystko opłacają z renty, czy emerytury, a nie starcza im na opał, lekarstwa, a nawet i coś do chleba, bo nie mieszczą się w widełkach finansowych umożliwiających wsparcie od instytucji pomocowych. Pomyśl, czy nie ma kogoś takiego za ścianą Twojego mieszkania, cichego i skromnego, który nie poprosi o nic, bo ma swoją godność. Cierpi biedę. I to są ci biedni, którzy potrzebują naszej pomocy. Wszelkie sprawy związane z działalnością Stowarzyszenia są załatwienia przez Panie dyżurujące w każdy wtorek w Bibliotece na plebani w godz. od 16.00 – 17.30. Jak w inne lata, tak i w tym roku Panie pomagały w wypełnianiu PIT-ów osobom starszym i schorowanym. Tak więc za tydzień proszę Was o wsparcie tej działalności charytatywnej na terenie naszej parafii.

3. W środę mszą świętą o g. 18.00 rozpocznie się spotkanie dla Rodziców i ich dzieci z klas VII, którzy w tym roku rozpoczynają  swoje przygotowanie do sakramentu  bierzmowania.

4. W sobotę odbędzie się IX Pielgrzymka Mężczyzn do kolebki chrześcijaństwa i Polskości w Międzyrzeczu.  Początek spotkania w Międzyrzeczu o g. 9.30  Pod chórem można zabrać broszury ze szczegółowymi informacjami.

5. W minionym tygodniu na remont kościoła i spłacenie długu ofiary złożyli: OFIARODAWCY - 200 ZŁ, RYSZARD I GENOWEFA MADEJ - 100 ZŁ, IRENA LEWICKA - 100 ZŁ, OFIARODAWCA -  200 ZŁ, OFIARODAWCY - 200 ZŁ.  W minionym tygodniu zebrano – 800 zł.   Odejmując tę sumę od długu 46.580 zł, pozostaje do uregulowania  45.780 zł.     Dziękuję za dotychczasowe Wasze wsparcie remontu. Niech dobry Bóg wynagradza  swoim błogosławieństwem  Waszą hojność.  Dzięki waszemu wsparciu i pomocy osobistej nasza świątynia i jej otoczenie coraz bardziej zachwycają. Niech Bóg wynagrodzi wam, drodzy, waszą hojności i otwartość oraz gotowość do pomocy.

6. Prasę katolicką można nabyć przed kościołem u ministrantów.  Zachęcam do czytania prasy katolickiej: jest   NIEDZIELA, GOŚĆ NIEDZIELNY.

7. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: + Wiesław Prochera, + Jerzy Andrzejczak

 

Ks. Tadeusz Lubiatowski CM

Proboszcz Parafii