PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU          29 marca 2020

1. Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu – zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże.

2. Od dzisiaj wieczorne Msze św. są o g. 18.00, natomiast na filiach o g. 17.00. Z racji pandemii i związanych z tym ograniczeń obecności do 5 osób odwołujemy Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale. Natomiast prosimy o modlitwę w domach. Wszelkie informacje, teksty modlitw są na stronie internetowej parafii. Zachęcamy do wspólnej modlitwy różańcowej w domach codziennie o 20.30 w intencji naszej Ojczyzny, rządzących, cały personel medyczny, chorych i  zmarłych. Módlmy się o uchronienie nas przed tak niebezpiecznym wirusowym zarażeniem.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. W sobotę czcimy Niepokalane Serce Matki Najświętszej i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność. Członkowie Żywego Różańca mają zmianę tajemnic różańcowych.

4. Z racji istniejącej pandemii nie odwiedzamy chorych z racji pierwszego piątku.  Jedynie odwiedzamy na indywidualne zgłoszenie w razie konieczności.

5. W czwartek, 2 kwietnia, przypada 15. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. Papież Polak przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć o wierze. Starajmy się go w tym naśladować.

6. Przyszła niedziela, 5 kwietnia, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana.

7. W kolejnej  Wielkanocnej Akcji Caritas są rozprowadzane świece, które mają kształt ozdobnej świecy na stół wielkanocny. Ofiary za świece to 15.00 zł i są  przeznaczone na pomoc dzieciom w  Rwandzie.

8. Z racji istniejącej pandemii odwołujemy tegoroczne rekolekcje wielkopostne. Przesunięciu ulegnie też dzień spowiedzi wielkanocnej w parafii. SPOWIEDŹ WIELKANOCNĄ PLANUJEMY:  W WIELKIM TYGODNIU: w poniedziałek 06.04. – g. 7.00 8.00 i  16.00 18.00; we wtorek 07.04. – g. 7.00 8.00 i 16.00 18.00; w środę 08.04. – g. 7.00 8.00 i 16.00 18.00.  Natomiast na filiach spowiedź będzie w Czernej - 31.03. we wtorek od g. 16.00; w Borowem – 02.04. w czwartek  o g. 16.00. oraz codziennie 30 minut przed mszą świętą w kościele parafialnym.

9. W minionym tygodniu na remont kościoła i spłacenie długu ofiary złożyli – Maria – 200 zł, ofiarodawca – 100 zł. Razem zebrano w minionym tygodniu – 300 zł. Odejmując tę  sumę od długu 58.140 zł  pozostaje do uregulowania 57.840 zł. Dziękujemy za tak życzliwe Wasze wsparcie remontu kościoła. Niech Bóg wynagrodzi Waszą ofiarność.

10. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności: + Ireneusza Kanieckiego.

 

Ks. Proboszcz