NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ     5 kwietnia 2020

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Każdego roku o g. 20.00 uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, która szła ulicami naszego miasta. Dzisiaj postarajmy się tę Drogę Krzyżową przeżyć w zaciszu swojego domu.Liturgię Wielkiego Tygodnia postarajmy się przeżyć dzięki telewizyjnym, czy radiowym transmisjom. Młodzież niech uczestniczy w Adoracji Krzyża w Wielki Piątek poprzez skorzystanie z wieczornej transmisji telewizyjnej o g. 19.00.  Dzieci przygotowujące się do I Komunii św. wraz z rodzicami mogą odnowić przyrzeczenia chrztu świętego zapalając świece chrzcielne, które otrzymały w czasie chrztu, również korzystając z transmisji telewizyjnej w sobotę o g. 19.00. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku.

2. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne.  Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00.

3. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Adorację krzyża możemy podjąć indywidualnie przez nawiedzenie kościoła i przez przyklęknięcie lub pokłon przed krzyżem Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18.00. Kościół zarówno w piątek jak i w sobotę będzie udostępniony na indywidualną adorację przez cały dzień. W Wielki Piątek w domach postarajmy się odprawić Drogę Krzyżową i odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

4. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu.  Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Pokarmy na stół wielkanocny w tym roku mogą zostać pobłogosławione przez Głowę rodziny przed śniadaniem wielkanocnym  według wzoru modlitw, które są wydrukowane i znajdują  się na stole pod chórem, lub można skorzystać ze wzoru modlitwy znajdującego się na stronie internetowej parafii. Niech ten Święty Czas w Waszych domach przepełniony będzie modlitwą, by jak najradośniej przeżyć największe i najpiękniejsze  Święta Zmartwychwstania Pańskiego. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego o g. 18.00.

5. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego tak jak wcześniej było zaplanowane w programie rozpoczniemy o g. 7.00. Nie będzie procesji rezurekcyjnej. Pozostałe Msze św. będą o g. 9.00. Na filiach w Czernej i Borowem o g. 9.00. Następnie o g. 11.00; 13.00 i 18.00 w małym kościele. W drugi dzień świąt jak w niedzieleo g. 7.30; 9.00; 11.00; 13.00 i 18.00 w małym kościele. Na filiach: w Czernej g. 10.00 i w Borowem g. 12.00.

6. Pod chórem w kolejnej  Wielkanocnej Akcji Caritas są rozprowadzane świece, które mają kształt ozdobnej świecy na stół wielkanocny. Ofiary za świece to 15.00 zł i są  przeznaczone na pomoc dzieciom w  Rwandzie.

7. Dzień spowiedzi wielkanocnej w parafii planujemy: w poniedziałek 06.04. – g. 7.00 8.00 i  16.00 18.00; we wtorek 07.04. – g. 7.00 8.00 i 16.00 18.00; w środę 08.04. – g. 7.00 8.00 i 16.00 18.00.

8. We wtorek – pierwszy miesiąca podczas mszy św. o g. 18.00 modlimy się za zmarłych wypominanych w wypominkach. Wypominki można składać w zakrystii.

9. W minionym tygodniu na remont kościoła i spłacenie długu nie wpłynęła żadna ofiara.  Pozostaje do uregulowania  za remont kościoła 57.840 zł. Dziękujemy za  dotychczasowe Wasze wsparcie remontu kościoła. Niech Bóg wynagrodzi Waszą ofiarność.

10. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności: + Adama Puchałę i + Tadeusza Czajkowskiego

 

 

 Ks.  Proboszcz