DWUDZIESTA SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU        4 października 2020

1. Dziś przypada pierwsza niedziela października. W kościołach i we wspólnotach rodzinnych rozpoczęliśmy nabożeństwa różańcowe. Biorąc do rąk różaniec, przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki Maryi, prośmy Jej Syna o miłosierdzie dla nas i całego świata. Zachęcam do udziału w  październikowym nabożeństwieodprawianym w naszym kościele o godz. 17.30. Tych, którym trudniej dotrzeć do kościoła, proszę o odmawianie różańca w domach. Święty Jan Paweł II w liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” z 2002 roku napisał: „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela” (nr 1). Codziennie będzie towarzyszyć nam podana intencja, by wraz z dziećmi rozważać tajemnice: w poniedziałek - Przedszkole, Klasa I i  II, we  wtorek - Klasa III, w środę - Klasa VI  i  VII, w czwartek - Klasa IV i V, w piątek - Klasa VIII. .  Przez miesiąc październik dzieci zapoznają się z różnymi sanktuariami w Polsce i otrzymają obrazki, które wklejają do otrzymanych książeczek. Dla najbardziej gorliwych czeka miła niespodzianka. Spowiedź św. wieczorem od g. 17.00 do rozpoczęcia nabożeństwa.

2. Pamiętajmy i przypominajmy innym, że za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic w sposób ciągły, można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi Kościół nas obdarza. W niedziele i środy odmawiamy tajemnice chwalebne, w poniedziałki i soboty tajemnice radosne, we wtorki i piątki – bolesne, w czwartki – tajemnice światła.

3. W tym duchu przeżyjemy też liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, które przypada w środę, 7 października. Jest to również dzień naszej Nowenny do Matki Bożej od Cudownego Medalika, tym bardziej zapraszam na wspólnotową modlitwę do naszego kościoła o godz. 17.30.

4. Dzisiejsza niedziela wypiera liturgiczne wspomnienie Świętego Franciszka z Asyżu (1182-1226), ojca wielkiej rodziny franciszkańskiej, stygmatyka, którego duchowość wywiera olbrzymi wpływ na życie wierzących i Kościoła. To imię nosi również Ojciec Święty Franciszek, wspomnijmy go w naszych modlitwach. Ofiary zbierane do puszek przed kościołami w całej Polsce przeznaczone są na wspomożenie apostolskiej i charytatywnej posługi Ojca Świętego.

5. W poniedziałek 5 października w liturgii wspominamy wyjątkową polską Świętą – Siostrę Faustynę Kowalską (1905-1938) ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Przez jej wstawiennictwo prośmy o miłosierdzie Boże dla nas i dla całego świata. My, Polacy, bądźmy przykładem naśladowania duchowości i pobożności Świętej Siostry Faustyny.

6. W przyszłą niedzielę, 11 października będziemy przeżywali kolejny Dzień Papieski, który na trwałe wpisał się w kalendarz nie tylko Kościoła w Polsce, ale i w kalendarz ważnych rocznic i obchodów w naszej Ojczyźnie. Tego dnia swoimi ofiarami wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Episkopat Polski dla upamiętnienia pontyfikatu Świętego Jana Pawła II.

7. W minionym tygodniu na remont kościoła i spłacenie długu ofiary złożyli: Jadwiga 200 zł, Eugeniusz – 200 zł, Halina i Zdzisław Makodońscy z Wrocławia – 200 zł, Tadeusz i Janina – 200 zł, Ula Kaczorek – 100 zł, Mirosław i Maria – 300 zł .  W sumie zebrano w minionym tygodniu 1200 zł. Odejmując tę sumę od długu 69.510 zł, pozostaje do uregulowania  68.310 zł. Dziękujemy za dotychczasowe Wasze wsparcie remontu. Niech Bóg wynagrodzi Waszą ofiarność.

8. Prasę katolicką można nabyć przed kościołem u ministrantów.  Zachęcam do czytania prasy  katolickiej: jest  GOŚĆ NIEDZIELNY I NIEDZIELA W CENIE 6 zł. Dla dzieci i młodzieży „Mały Gość” a w nim plakat z modlitwą różańcową.

9. W minionym tygodniu odeszli  do wieczności: +Antoni Deptuch, Urszula Stolarek, Franciszka Andrzejczak, Jadwiga Pasternak.