NARODZENIE PAŃSKIE – 24/25 grudnia 2014

1. Niech łaska i moc Przychodzącego Pana napełnia nas pokojem pośród wszelkich przeżywanych trudności i obaw o przyszłość. Zechciejmy otworzyć się na działanie Bożego Słowa, które stało się Ciałem, i przyjąć  Je, aby jak słyszeliśmy w Ewangelii, dało nam Ono moc, byśmy coraz bardziej stawali się Jego wiarygodnymi świadkami. Życzę tego z całego serca nie tylko wszystkim obecnym tu w tej świątyni, ale wszystkim mieszkańcom naszej parafii i wszystkim, którzy przebywają tutaj gościnnie w tych dniach. Proszę też, abyście stali się jak aniołowie i zanieśli te życzenia wszystkim tym, którzy nie mogą lub też jest im trudno do naszej świątyni dzisiaj przyjść. Chciejmy dzielić się tą dobrą nowiną ze wszystkimi, z którymi się spotkamy.

2. Dzisiaj rano o g. 7.30 nie będzie Mszy św.

3. Wraz z całym Kościołem przeżywamy dziś uroczystość Narodzenia Pańskiego – drugą co do ważności uroczystość w roku kościelnym i mającą swoją oktawę, tzn. obchód obejmujący osiem dni. Pełni podziwu i wdzięczności Bogu, pochylamy się w świątyni nad tajemnicą wcielenia i narodzenia Słowa Bożego. Starajmy się uczcić tę tajemnice również w naszych Domowych Kościołach. Następne Msze Święte w naszym kościele dziś o godz. 9.00; 11.00; 13.00 dla dzieci i 17.00 w małym kościele.

4. Jutro – drugi dzień świąteczny – święto św. Szczepana, diakona, pierwszego męczennika. Ze względu na uroczysty charakter tego dnia w Polsce nie obowiązuje piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Msze Święte w naszym kościele jak w niedzielę.  (Błogosławieństwo owsa – na filiach po Mszy św. w Czernej o g. 10.00 i w Borowem o g. 12.00.) Składka na tacę przeznaczona jest na potrzeby Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

5. W sobotę – kolejny dzień oktawy Narodzenia Pańskiego, a zarazem wspomnienie św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Msze Święte w naszym kościele o godz. 8.00 i o g. 17.00 w małym kościele.

6. W niedzielę – święto świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, a zarazem dzień jubileuszy małżeńskich w naszej parafii. Małżonków obchodzących w bieżącym roku jubileusze małżeńskie  zapraszamy na Mszę Świętą celebrowaną o godz. 11.00. Małżonkowie niech usiądą razem w ławce.

7. Od 29 grudnia w poniedziałek  w naszej parafii rozpoczną się odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą. Pragniemy odwiedzić naszych Parafian, aby zanieść do ich domów i rodzin Boże błogosławieństwo. Będzie to przede wszystkim wizyta duszpasterska, podczas której zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy, do zastanowienia się nad naszymi praktykami religijnymi. Kolęda ma także służyć lepszemu wzajemnemu poznaniu się, zbliżeniu duszpasterza do powierzonych jego trosce parafian i odwrotnie. Niech to będzie okazja do rozmowy o radościach i smutkach odwiedzanych rodzin oraz o wspólnych sprawach całej naszej wspólnoty. Z racji kolędy Msze św. będą odprawiane w dni powszednie o g. 8.00. Nie będzie Mszy św. wieczorem, również w soboty  w małym kościele. Kolędę rozpoczynamy 29.12.2014 – Borowe od g. 10.00; 30.12.2015 – Czerna od g. 10.00 i 31.12.2014 – ŻAKÓW od nr 1-22 i 30; DOLANÓW; i ŻAKÓW OD STRONY DOLANOWA. W niedziele kolędy nie będzie. Plan odwiedzin duszpasterskich jest wywieszony w gablotach i umieszczony na stronie internetowej parafii.

8. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie naszych świątyń do Świąt Bożego Narodzenia. Dziękuje za wielką pomoc naszej Straży Ochotniczej, p. Henrykowi Kwiatkowskiemu, p Krzysztofowi Żygalskiemu, synowi Błażejowi, p. Robertowi Kołbucowi, p. Michałowi naszemu kościelnemu, Pani sprzątającej nasze kościoły, Pani piorącej obrusy, stroje liturgiczne i bieliznę kielichową. Dziękuje za przygotowanie świątecznej  liturgii – Miejskiej  Orkiestrze Dętej na czele z kapelmistrzem p. Witkiem, p. Jankowi naszemu organiście i księżom – ks. Markowi i ks. Mariuszowi za gorliwość w tych dniach w słuchaniu spowiedzi, dekoracji świątyń i przygotowaniu liturgii przez Ministrantów i Dzieci Maryi. Dziękuję za ufundowanie pięknych ozdobnych choinek na główny ołtarz rodzinom – Żygalski i Kołbuc.