PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                      2 kwietnia 2017

1. Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach drogi krzyżowej w piątek o g. 17.30 i 19.00 , oraz gorzkich żali w niedzielę o g. 17.00. Apel ten kierujemy zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych pasyjnych nabożeństwach.

2. Dzisiaj, 2 kwietnia, przypada 12. rocznica śmierci papieża Polaka – św. Jana Pawła II. Warto pamiętać, że przez jego wstawiennictwo możemy prosić Pana Boga o potrzebne dla nas łaski.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W pierwszy czwartek, podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, będziemy dziękowali za dar Eucharystii i kapłaństwa. Będziemy też prosili o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. W pierwszy piątek będziemy przepraszać Boże Serce za brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia. Będziemy prosić o łaskę nawrócenia dla siebie i dla tych, którzy Pana Boga przepraszać nie chcą. W piątek od g. 9.00 Ks. Mariusz i Ks. Proboszcz odwiedzą starszych i chorych z sakramentami.

4. Przyszła niedziela, 9 kwietnia, będzie już Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej.  Podczas uroczystej liturgii pobłogosławimy gałązki wierzbowe, które będą przypominały palmy jerozolimskie, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Wieczorem o g. 19.00 będziemy przeżywać DROGĘ KRZYŻOWĄ, która przejdzie ulicami naszego miasta od kościoła CHRYSTUSA KRÓLA do kościoła NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA przy ul. Żagańskiej.

5. Z racji roku jubileuszowego – 400 lat charyzmatu św. Wincentego a Paulo nasze misjonarskie wydawnictwo wydało szereg pozycji, które można nabyć pod chórem.

6.  Pod chórem rozprowadzane są świece na stół wielkanocny w cenie – 15 zł. Ofiara ta będzie cegiełką naszej diecezji na pomoc konkretnym rodzinom w Syrii, w Aleppo. Chcemy docelowo objąć pomocą 10 rodzin /jedną już „adoptowaliśmy”/, którym będziemy przekazywać za pośrednictwem Caritas Syria 510 zł na rodzinę przez 12 m-cy.  Info nt. danej rodziny będą zamieszczone na www.caritas.zgora.pl.  Będzie to wspólne i konkretne dzieło pomocy naszej diecezji dla rodzin cierpiących wojnę w Syrii, o którą prosi papież Franciszek. Dzieci Maryi rozprowadzają palmy na Niedzielę Palmową.

7. Została zakończona renowacja wszystkich okien witrażowych w prezbiterium. W tym tygodniu na remont witraży ofiary złożyli: Danuta i Marek – 200 zł, Rozalia i Franciszek Frąszczak – 200 zł, Helena i Leopold – 100 zł, Teresa – 100 zł, Barbara Fitz – 100 zł, Ofiarodawca – 100 zł, Ryszard Zdrojewski – 200 zł, ofiarodawca – 150 zł, Mieczysław i Janina – 200 zł. ofiarodawca – 200 zł.  W sumie zebraliśmy  1.550 zł. Odliczając tę sumę od długu – 35.850, pozostaje do spłacenia 34.300 zł. Bóg zapłać za Waszą ofiarność i hojność.

8. Dziękujemy Panu Mieczysławowi Jung za wykonanie gratisowo dla naszej parafii pomiarów elektrycznych i odgromowych naszych kościołów. Serdeczne Bóg zapłać za tę pomoc.

9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej - jest „Gość Niedzielny ” a także tygodnik: NIEDZIELA. Dla dzieci i młodzieży jest MAŁY GOŚĆ.

10. O dar miłosierdzia i życia wiecznego pomódlmy się dla ostatnio zmarłych: + Stanisława Antończyka, + Kazimierza Szczepańskiego, +  Zbigniewa Głowniaka.