NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ             9 kwietnia 2017

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia.  Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal za nasze nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały. Dzisiaj zapraszamy na ostatnie w tym roku nabożeństwo Gorzkich Żali o g. 17.00. Natomiast o g. 19.00 od kościoła Chrystusa Króla do małego kościoła przejdziemy ulicami naszego miasta rozważając stacje Drogi Krzyżowej. Na to nabożeństwo zapraszamy szczególnie tych, którzy w tym roku nie mieli okazji uczestniczyć  w nabożeństwie Drogi Krzyżowej.   Zapraszamy kandydatów do bierzmowania. Chłopcy wcześniej gromadzą się przed plebanią, natomiast dziewczęta przy kościele pod  krzyżem.

2. Wielki Poniedziałek, 10 kwietnia, kieruje nasze myśli do tragicznego wydarzenia sprzed 7 lat. W tym dniu przypada bowiem 7. rocznica katastrofy polskiego prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, a 13 kwietnia w Wielki Czwartek  przypada rocznica zbrodni Katyńskiej.

3. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18.00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Adoracja Pana Jezusa w CIEMNICY  zakończy się o g. 21.00.

4. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta.  Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. W Wielki Piątek  rano o g. 9.00 KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO I DROGA KRZYŻOWA. Adoracja Pana Jezusa w CIEMNICY do g. 12.00. O g. 15.00 wznowienie adoracji  KORONKĄ DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO I DROGĄ KRZYŻOWĄ. Liturgia MĘKI PAŃSKIEJ o g. 18.00. Adoracja  Krzyża i BOŻEGO GROBU do g. 21.00. Ofiary zebrane przy GROBIE PAŃSKIM i Adoracji Krzyża są przeznaczone na utrzymanie miejsc kultu w Ziemi Świętej. W liturgii Męki Pańskiej obowiązkowo bierze udział młodzież  przygotowująca się do sakramentu bierzmowania. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny.

5. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów od godz.9.00 – 12.00 co 30 min. Przed południem będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej.  W tym samym  czasie adoracja Bożego Grobu o po południu od g. 15.00. Liturgia Wielkiej Soboty o g. 18.00. W czasie liturgii odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przynosimy świece od chrztu z kołnierzykami, by nie pochlapać ławek i posadzki. Obowiązkowo w liturgii biorą udział  dzieci komunijne wraz z rodzicami i chrzestnymi.

6. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. REZUREKCJA w naszym kościele rozpocznie się o godz. 7.00. Na filiach w Borowem i Czernej o g. 9.00. Ponadto w niedzielę Zmartwychwstania Msze Święte o g. 9.00,11.00; 13.00; i 18.00 w małym kościele.

7. Pod chórem rozprowadzane są świece na stół wielkanocny w cenie – 15 zł. Ofiara ta będzie cegiełką naszej diecezji na pomoc konkretnym rodzinom w Syrii, w Aleppo. Chcemy docelowo objąć pomocą 10 rodzin /jedną już „adoptowaliśmy”/, którym będziemy przekazywać za pośrednictwem Caritas Syria 510 zł na rodzinę przez 12 m-cy.   Będzie to wspólne i konkretne dzieło pomocy naszej diecezji dla rodzin cierpiących wojnę w Syrii, o którą prosi papież Franciszek.

8. Została zakończona renowacja wszystkich okien witrażowych w prezbiterium. W tym tygodniu na remont witraży ofiary złożyli: Janek – 200 zł, Anna i Leszek – 200 zł, ofiarodawca – 200 zł, Helena Sieniawska 100 zł, Eugenia – 200 zł, ofiarodawca – 200 zł, Urszula i Józef – 200 zł. W sumie zebraliśmy 1.300 zł. Odliczając tę sumę od długu – 34.300, pozostaje do spłacenia 33.000 zł. Bóg zapłać za Waszą ofiarność i hojność. Obecnie wystawione dwie płaskorzeźby: św. Józef i M.B. Niepokalana od Cudownego Medalika ofiarowane naszej parafii przez Siostry Karmelitanki z Niemiec przeszły renowację. Były bardzo zniszczone. Zamierzamy je poświęcić i umieścić w bocznych ołtarzach małego kościoła. Koszt renowacji jednej płaskorzeźby to 1.500 zł. Jak zawsze w takich sytuacjach z wielką pokorą prosimy o Waszą pomoc.

9. Dziękujemy Panu Mieczysławowi Jung za wykonanie gratisowo dla naszej parafii pomiarów elektrycznych i odgromowych naszych kościołów. Serdeczne Bóg zapłać za tę pomoc.

10. Od jutra rozpoczyna swoją działalność gabinet rehabilitacji. Na razie będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 15.00 do 18.00. Wejście od strony targowiska.

11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej - jest „Gość Niedzielny ” a także tygodnik: NIEDZIELA.

12. O dar miłosierdzia i życia wiecznego pomódlmy się dla ostatnio zmarłych: + Kazimierza Burger, +Wiesława Korniluka