SZESNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU      23 lipca 2017

1. Dzisiejsza niedziela przykrywa przypadające 23 lipca święto św. Brygidy (ok. 1302-1373), patronki Europy. Warto spojrzeć na jej piękne życie (żony, matki, a potem zakonnicy). Jest ono świadectwem, że każdy stan może być przestrzenią spotkania z Panem Bogiem. Wpatrując się w tę szlachetną postać, widzimy, że los każdego człowieka, także współczesnego, jest drogą szukania Pana Boga albo raczej drogą, na której jesteśmy przez Niego odnajdywani. Uznając aktualność jej przykładu, papież św. Jan Paweł II w 1999 roku ogłosił Brygidę współpatronką Europy.

2. W najbliższy wtorek, 25 lipca, obchodzimy święto św. Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem (Dz 12,1-2).   Pod tą samą datą czcimy też św. Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Może warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych wojaży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu. Z racji wspomnienia tego świętego, mimo wakacji, w przyszłą niedzielę 30 lipca po Mszach św. pobłogosławimy nasze pojazdy mechaniczne i będziemy modlili się o roztropne ich wykorzystywanie.

3. W środę, 26 lipca, w liturgii wspominamy św. Joachima i św. Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W dzisiejszych trudnych czasach pomniejszania roli rodziny warto zwrócić się w modlitwie do tych świętych małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny. Módlmy się też za naszych rodziców i dziadków – tych żyjących i tych powołanych już do wieczności.

4. Została zakończona renowacja wszystkich okien witrażowych w prezbiterium. W tym tygodniu na remont witraży ofiary złożyli:  Ewa Majewska – 200 zł, Wanda 200 zł, Franciszka – 100, Helena 100 zł, ofiarodawca – 250 zł.  W minionym tygodniu zebraliśmy w sumie 850 zł. Odliczając tę sumę od długu – 13.200, pozostaje do spłacenia 12.350 zł. Bóg zapłać za Waszą ofiarność. Pozostaje do uregulowania po konserwacji obraz Chrystusa Króla.  Koszt prac konserwatorskich i złoceń 24 karatowym złotem wyniósł  8.000 zł.  Zostaje jeszcze do spłacenia – 3.000 zł.

5. W zakrystii są do nabycia cegiełki na odbudowę katedry gorzowskiej. Cegiełki są w 5 nominałach: 10, 20, 50, 100 i 200 zł. Zachęcamy do ofiarności na rzecz odbudowy katedry gorzowskiej. Na ulotkach rozdawanych w ubiegłą niedzielę, na skutek pomyłki drukarskiej znalazł się błąd. Ewentualnych wpłat należy dokonywać wyłącznie na rachunek parafii katedralnej w Gorzowie.

6. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej - jest „Gość Niedzielny ”, tygodnik: NIEDZIELA.

7. O dar miłosierdzia i życia wiecznego pomódlmy się  dla ostatnio zmarłej: + Alfredy Nurek