TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                    19 listopada 2017

1. Dziś przeżywamy 33. niedzielę w ciągu roku, a to oznacza, że rok liturgiczny zbliża się do końca. Czytania mszalne przygotowują nas na powtórne przyjście Chrystusa, zwane Paruzją, która zamknie dzieje świata.  W przyszłą niedzielę, 26 listopada, będziemy przeżywali Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W ty dniu obchodzimy Odpust związany z tytułem parafialnego kościoła. Uroczystość odpustową o g. 11.00 poprowadzi Ks. Jerzy Rutkowski, który odprawi w naszej parafii  Mszę św. Prymicyjną, a po niej udzieli prymicyjnego błogosławieństwa. Jako diakon przygotowywał się do kapłaństwa w naszej parafii.  We wrześniu w Uroczystość św.  Wincentego a Paulo otrzymał święcenia kapłańskie w Bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Przywitajmy w przyszłą niedzielę naszego Prymicjanta radosnym sercem i życzliwością, składając życzenia przez poszczególne grupy działające w parafii. Tak już jest w tradycji, że taca z tej Mszy św. przeznaczona jest na potrzeby Ks. Prymicjanta. Dzień ten też jest Świętem Patronalnym Seminarium diecezjalnego w Paradyżu i taca z pozostałych Mszy św. przeznaczona jest na potrzeby i utrzymanie Seminarium diecezjalnego w Paradyżu.

2. We wtorek, 21 listopada, w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała trzy lata, rodzice, św. Joachim i św. Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu św. Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała  w świątyni około 12 lat. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzono specjalne święto. Dziś, wspominając tamto ofiarowanie, powinniśmy odnawiać w sobie pragnienie poświęcania się Panu Bogu i szukania Jego woli. To liturgiczne wspomnienie jest też okazją do szczególnej modlitewnej pamięci o siostrach klauzurowych, które swoje życie poświęcają przede wszystkim modlitwie.

3. Rozpoczyna się ostatnia dekada listopada. W tych dniach codziennie o godz. 16.30 modlimy się za naszych bliskich zmarłych podczas tak zwanych wypominków. Tym bardziej zachęcam do licznego udziału w tej modlitwie naszej wspólnoty parafialnej, która jednocześnie włącza nas w modlitwę całej wspólnoty Kościoła pielgrzymującego, pragnącej wspomóc naszych braci należących już do Kościoła oczyszczającego się. Oni sami sobie nie mogą już pomóc, za to dzięki naszej modlitewnej pamięci mogą odwdzięczyć się swoim wstawiennictwem przed tronem Bożym.

4. Informujemy, że w parafii Nawiedzenia NMP w Żaganiu od 26.11.2017 r. (Niedziela) Mszą św. wieczorną rozpocznie się cykl katechez przygotowujących do sakramentu małżeństwa. Katechezy odbywać się będą przez cały tydzień po Mszy św. wieczornej - o godz. 18.45 w Starym Domu Katechetycznym. Zakończenie i wręczenie zaświadczeń 02.12.2017 r. (sobota) w czasie Mszy św. o godz. 18.00.

5. Jak informowaliśmy: powstały nowe projekty budowlane potrzebne do uzyskania zgody konserwatorskiej  - badania struktury tynku, jego właściwości - elewacji kościoła jak i remontu drzwi, schodów itd. Koszt  projektów to 22 000 zł. W minionym tygodniku ofiary złożyli: Irena Lewicka - 100 zł, Tadeusz – 200 zł, Józef – 100 zł, Anna i Michał – 100 zł; W sumie zebraliśmy – 500 zł. Odejmując tę kwotę od długu -    6.150 zł, pozostaje do spłacenia – 5.650 zł. Bóg zapłać za tę pomoc.

6. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej - jest „Gość Niedzielny ”, tygodnik: NIEDZIELA. Dla dzieci i młodzieży jest „Mały Gość”. Pozostały jeszcze  do nabycia kalendarze albumowe na rok 2018.

7. Ostatnio z naszej wspólnoty odeszły do wieczności:  + Janina Madera i + Marianna Litwin. Prośmy dla nich o dar miłosierdzia i życia wiecznego.