Ogłoszenia Duszpasterskie 31.05.2020

 

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO    31 maja 2020

 

1. W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce „Zielonymi Świątkami”, kończy się okres Wielkanocy. Jutro, w poniedziałek, 1 czerwca (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Papież Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w Kościele.

2. Pierwszego czerwca wszystkie dzieci naszej parafii zawierzamy Najświętszemu Sercu Pana Jezusa z okazji Dnia Dziecka podczas nabożeństwa czerwcowego. Czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele codziennie po Mszy św. o g. 18.00 będziemy odprawiali nabożeństwa czerwcowe. Licznie uczęszczajmy na te nabożeństwa, aby wynagrodzić Panu Bogu wszystkie nasze grzechy i nieprawości.

3. W ciągu tygodnia okazja do spowiedzi św. codziennie pół godziny przed Mszą św. rano o g. 7.30, po południu o g. 17.30.

4. W pierwszy czwartek miesiąca, będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek z posługą duszpasterską udamy się do chorych i seniorów naszej wspólnoty parafialnej od godz. 9.00.  Pierwszy piątek jest dniem Komunii św. wynagradzającej za grzechy osobiste i całego świata. W pierwszą sobotę czcimy Niepokalane Serce Matki Bożej. Apostolat Maryjny i Członkowie Nocnej Adoracji modlą się podczas Mszy św. o g. 8.00 o nawrócenie grzeszników, a Żywy Różaniec ma zmianę tajemnic różańcowych. W sobotę przypada też 10. rocznica uroczystej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Przez wstawiennictwo tego polskiego błogosławionego będziemy prosili o sprawiedliwość społeczną w naszej Ojczyźnie oraz o mądrość i roztropność dla rządzących naszym narodem.

6. W przyszłą niedzielę, 7 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy. Jednocześnie będzie to doroczny Dzień Dziękczynienia.

7. W  czwartek  11 czerwca  przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Wyrazem naszej przynależności do Chrystusa jest nasza modlitwa i obecność podczas tych wydarzeń, ale znakiem zewnętrznym świadczącym o tej przynależności jest zadbanie o odpowiednią dekoracje swojego domu, czy balkonu, albo okna swojego mieszkania. Nie bój się w ten sposób publicznie wyznać, że Chrystus jest twoim Panem.  Procesja będzie przebiegać ulicami – Piaskową, Hutniczą i tu będzie pierwszy ołtarz, Okrzei, Chrobrego – tu będzie drugi ołtarz, Piaskową – tu będzie trzeci ołtarz,  Poniatowskiego, Żagańską do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa i tu będzie czwarty ołtarz.  Bardzo prosimy, aby przy budowie ołtarzy zaangażowały  się osoby młodsze, czy  młode małżeństwa. Budowanie ołtarzy nie jest sprawą tych rodzin przy posesji których planujemy postawić ołtarze, albo tych samych osób, które ciągle się angażują. Nie bójcie się wyjść z mieszkań, by dać świadectwo wiary przy budowaniu ołtarza.  Prosimy mieszkańców poszczególnych ulic o włączenie się w przygotowanie ołtarzy, czy przez złożoną ofiarę, lub osobisty udział w przygotowaniu ołtarza. Każdego roku w budowanie ołtarzy wkładaliście dużo wysiłku. W tym roku z racji ciągle istniejącego zagrożenia zróbcie skromne ołtarze.

I ołtarz – przy ul Hutniczej, mieszkańcy ul. Hutniczej,  Żagańskiej 1-25, Kolejowej, Młyńskiej, Pułaskiego, 1–go Maja, Pl. Wolności, 3-go Maja, Blacharskiej, Konopnickiej, Klikowa, Batorego, Surzyna, Strzeleckiej, Kościuszki, Mickiewicza i Zacisze.

II ołtarz – na wysokości ul. Chrobrego – mieszkańcy ul Chrobrego, Osiedla Czyżówek, wsi Czyżówek, Żeromskiego i Kowalic.

III ołtarz – przy ul. Piaskowej - mieszkańcy ul. Piaskowej, Borowskiej, Zaułku Rybackiego, Żakowa i Drzymały.

IV ołtarz – przy małym kościele – mieszkańcy ul. Żagańskiej od nr 26 do końca, Poniatowskiego, Syrokomli, Okrzei, Nadrzecznej, Ogrodowej, Pałacowej, Traugutta, Dolanowa i pozostałych ulic. W Boże Ciało Msza św. rozpocznie się o g. 8.00. Wtedy też będziemy przeżywać rocznicę I Komunii św.

 

8. Dla tych dzieci, rodziców i chrzestnych spowiedź św. będzie przed uroczystością Bożego Ciała – w poniedziałek - 08.06, wtorek – 09.06 i w środę 10.06. przed Mszą św. o g. 17.30. Na zakończenie procesji w małym kościele będzie Msza św.  ok g. 10.45dla tych, którzy z rożnych powodów nie mogli uczestniczyć we Mszy św. porannej, lub brali udział w przygotowaniu ołtarzy. Ponadto o g. 12.00rozpoczną się Msze św. i procesje w kościołach filialnych w Borowem i Czernej.  Nie ma Mszy św. wieczornej.

9. Z racji pandemii  I Komunia dzieci w naszej parafii będzie w sobotę 27.06.2020 w trzech grupach. Pierwsza Komunia dzieci w niedzielę staje się zbyt niebezpieczna z racji już wcześniej zaplanowanych Mszy św. parafialnych i dodatkowo obecności wiernych na tych Mszach.  Tylko w ten sposób dzieci i zainteresowane rodziny będą mogły bezpiecznie i ze spokojem przeżyć tę uroczystość.

 

10. Wszystkim ofiarodawcom i fundatorom nowej  Drogi Krzyżowej zainstalowanej w naszym kościele wyrażam serdeczne podziękowania. W Waszej intencji będzie  Msza św. – 7.06.2020 o g.11.00. Dokonamy wtedy uroczystego poświęcenia Drogi Krzyżowej. Serdeczne Bóg zapłać za tak niezwykle szybki pełen życzliwości gest W tym tygodniu został zamontowany kolejny  witraż. Do zakończenia prac pozostały jeszcze 2 okna witrażowe.

 

11. W minionym tygodniu na remont kościoła i spłacenie długu ofiary złożyli: Władysława i Józef – 200 zł, Halina 280 zł, Mieczysław z Elżbietą – 200 zł, Mirosława i Ryszard – 200 zł, Maria i Franciszek – 300 zł, Olga i Ryszard – 200 zł, Józef – 200 zł, ofiarodawca – 100 zl, Grażyna i Piotr – 300 zł, ofiarodawca Eugeniusz -200 zł, firmy Krężel i Feryster – 400 zł. W sumie zebrano w minionym tygodniu 2.580 zł. odejmując tę sumę od długu 46.870 zł, pozostaje do uregulowania  44.290 zł. Dziękujemy za dotychczasowe Wasze wsparcie remontu. Niech Bóg wynagrodzi Waszą ofiarność.

 

12. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności: + Reginę Górniak.

 

Ks. Proboszcz